Chemex gidas

rr_kavos_meistru_mokykla

Trumpas variantas

  1. 20g kavos ir 300ml vandens.
  2. Sudrėkinti filtrą.
  3. Sudrėkinti kavą filtre, palaukti kol plečiasi – 20-30 sek.
  4. Supilti likusį vandenį, 3 – 4 min ekstrakcija.

Dviems ir daugiau puodelių. Vandens kiekį reikia dalinti iš 15. Taip sužinosi reikalingą pupelių kiekį.


Detalios ir šmaikščios instrukcijos

Tau reikės:

  • Elektroninių svarstyklių. Deja, bezmėnas čia netiks.
  • Malimo malūnėlio arba sumaltos kavos.
  • Virdulio ar kitokio metodo pakelti vandens temperatūrą iki +- 98.2C.
  • 20g kavos.
  • 500ml vandens (300ml puodeliui ir 200ml sušildyti Chemex)

Pasiruošimas

Vienam puodeliui. Naudosime santykį 1:15. Viena dalis kavos ir 15 dalių vandens. Tai reiškia 20g kavos, padauginti iš 15, lygu 300ml vandens.

Pripildyk virdulį ir įjunk.

Kol vanduo šyla, pats laikas sumalti pupeles iki rupios druskos dydžio. Kaip nustatyti dydį savo Hario Skerton skaityk čia. Aš labai tikiuosi, kad perskaitei iš anksčiau, o ne pradėsi skaityti, kol kaista vanduo.

Chemex filtras. Atlenk jį taip, kad primintų vaflinį ledų kūgį. Tuomet, trigubą filtro sluoksnį įdėk į Chemex griovelio pusę. Tai svarbu, kad ruošiant didesnį kavos kiekį, filtras neužspaustų snapelio su grioveliu.

Kai vanduo užvirs, sudrėkink filtrą karštu vandeniu. Pagal ar prieš laikrodžio rodyklę – tikrai nesvarbu. Tam panaudok apie 200ml vandens, kuris išplaus iš filtro popieriaus skonį. Taip, popierius turi skonį. Kol jo neišplauni.

Gali pakelti Chemex ir pateliūskuoti, kad stiklas geriau sušiltų. Tuomet lėtai išpilk karštą vandenį į kriauklę. Arba, jei nori, gali  tuo pačiu vandeniu pašildyti puodelį, iš kurio gersi. Iš Chemex gerti nėra labai patogu. Suberk kavą į filtrą ir pastatyk Chemex ant svarstyklių. Dabar gali jas įjungti ar nunulinti.


Ekstrakcija

Dabar paleisk laikmatį Ryto Ritualo aplikacijoje. Arba gali naudoti paprastą laikrodį, bet Ryto Ritualo aplikacija turi kalną pranašumų. Taigi, paleisk laiką ir pradėk švelniai pilti vandenį. Šio žingsnio esmė yra sudrėkinti maltą kavą, kad prasidėtų ekstrakcija. Sustok kai nebeliks sausų plotelių. Svarstyklės turėtų rodyti apie 40 – 50 ml.

Jei kava šviežia, ji pradės leisti burbulus ir plėstis. Tai, poetiškai, vadinama žydėjimu arba sprogimu. Malta kava paleidžia viduje susikaupusį CO2. Kuo šviežesnė kava, tuo daugiau ji plečiasi. Ir plėstis mes jai leisime iki 30 sekundžių.

Gali įkišti nosį ir giliai įkvėpti bundančių aromatų.

28…29…30.

Trauk nosį lauk ir toliau lėtai pilk vandenį, sukiodamas virdulį ratais. Geriausiai jei nepiltum tiesiogiai ant popierinio filtro. Stenkis vesti vandens srovelę spirale – platėjančiais, vėliau siaurėjančiais judesiais. Kol svarstyklės rodys 300ml.

Kartais didesnės kavos granulės prikimba prie filtro kraštų ir suformuoja paviršiuje plutą. Baigus pilti, kelis kartus vikriai pamaišyk šaukštu, teptuku, viniu ar bet kuo, kas yra po ranka.

Visas vanduo turėtų prasisunkti per 3-4 minutes. Trumpiau trukusi ekstrakcija, greičiausiai, sukurs tuštoką, neišraiškingą kavos puodelį. Per ilgai užtrukusi ekstrakcija sukurs plokščią ir vienodą skonį.

Jei puodelyje kažkas nepavyko – nieko baisaus. Kitą kartą tiesiog pareguliuok savo kavos malūną į vieną ar kitą pusę. Ryto Ritualo aplikacija leidžia tau greitai įvertinti kiekvieną puodelį, todėl kitą kartą žinai ką pakoreguoti.

Grįžtant prie Chemex.

Kai paskutinis vanduo ištekės, sustabdyk laikmatį aplikacijoje. Išimk filtrą ir mesk į kompostą. Jei neturi komposto – kambarinės gėlės netiks. Šiukšliadėžė.

Pateliūskuok kavą, kaip meistras barista, nes ką tik sutvėrei kažką nuostabaus.

Puikiai padirbėta.


Papildoma informacija smalsuoliams

Jei nori paruošti du ir daugiau puodelių kavos, naudok Ryto Ritualo aplikacijoje esančią skaičiuoklę.

Jei nenori naudoti skaičiuoklės, tada tiesiog pritaikyk santykį 1:15. Viena dalis kavos ir 15 dalių vandens.

Standartinis puodelis yra 250ml talpos. Dviems tokiems mums reikės 500ml kavos. 500 padalinus iš 15 gauname 33 gramus kavos.

Standartiniu Chemex gali paruošti iki 920ml kavos (iki pat ten, kur prasideda medinė rankena). Kuo daugiau maltos kavos naudosi, tuo stambiau reikės ją sumalti. Kitaip ekstrakcija užtruks amžinai, o rezultatas bus ne koks. Ruošiant du ir daugiau puodelių per Chemex ekstrakcijos laikas natūraliai užtruks ilgiau, todėl nereikia baimintis. Paragauk ir nuspręsk ar patinka.

Jei nori pagaminti daugiau kavos gali vandenį pilti porcijomis. Pavyzdžiui ruošiant 900ml, supilk vandenį trimis etapais, po 300ml.

Normali Chemex ekstrakcija vyksta srovele. Jei nutiks taip, kad kava pradės kapsėti, gali švelniai, dviem rankom, pakelti filtrą į viršų. Ir papildomas oro tarpas paspartins ekstrakciją.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *